JANÁČEK

Jiří Bárta & Terezie Fialová

Nové album

JANÁČEK


Jiří Bárta violoncello

Terezie Fialová klavír


Sonáta pro housle a klavír*

Pohádka pro violoncello a klavír

Dumka pro housle a klavír*

Romance pro housle a klavír*

Adagio pro violoncello a klavír*

Presto pro violoncello a klavír


Houslové party zaranžoval pro violoncello Jiří Bárta.

Album obsahuje čtyři nahrávky ve světové premiéře*


Album vyjde 12. 4. 2024 na CD, LP

a digitálně.

O projektu

Violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová věnují své nové album hudbě Leoše Janáčka. Vybrali si trojici skladeb původně napsaných pro housle a klavír – dnes již slavnou, v době svého vzniku však opomíjenou Sonátu, dále Dumku a Romanci, jejichž houslové party upravil Jiří Bárta pro violoncello a v této podobě vycházejí ve světové premiéře. Dumku a Romanci napsal Janáček během svého ne příliš šťastného období studií v Lipsku, kdy pochyboval o svém talentu. Obě skladby vycházejí z klasicko-romantických základů, Bártova violoncellová interpretace Dumky však ještě více zdůrazňuje její elegicky posmutnělou náladu. Úprava Sonáty pro violoncello vychází z Janáčkovy verze z roku 1922, zachovává tóninu a klavírní part beze změn, houslový part je až na výjimky transponován o oktávu níže.


Album dále obsahuje Pohádku (včetně později vyřazené čtvrté věty) a krátké Presto, původně koncipované zřejmě jako jedna z vět Pohádky. Ta prošla stejně jako Sonáta mnoha skladebními proměnami mezi lety 1915 a 1924, kdy vyšla její definitivní verze tiskem. Inspirace tragickým příběhem o caru Berendějovi a jeho dítěti odráží duševní rozpoložení skladatele.


„Pohádka, ostatně stejně jako většina komorních skladeb Janáčkových, je fascinujícím vhledem do skladatelovy duše,“ říká Jiří Bárta a vzpomíná na své první setkání s hudbou Janáčka v roce 1968: „Poslouchám tu zvláštní krásnou hudbu, úplně jinou, než jsem do té doby jako dítě mohl poznat. Drásavou, ale přesto něžnou, smutnou, ale jinak, prostě tklivou, ale bez naříkání a falešných slz. (…) Ve své až dezolátní pravdivosti neodpustí manýry a neupřímnosti (nelehký úkol interpreta, rozluštit jeho pravdu), neopouští ve chvílích teskna krásu tvorby.“


Album vychází s podporou Ministerstva kultury v rámci oslav Roku české hudby a 170. výročí Janáčkova narození.

O umělcích

Jiří Bárta je přední český violoncellista, který se do evropské špičky zařadil už počátkem 90. let 20. století, kdy vyhrál významné hudební soutěže (např. v Drážďanech nebo v Los Angeles). Po studiích na HAMU studoval také v Kolíně nad Rýnem u Borise Pergamenščikova. Spolupracuje s Českou filharmonií, Slovenskou filharmonií, Pražskými symfoniky a Berlínskými filharmoniky, London Symphony Orchestra, Royal Philharmonic London, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Scottish Royal Philharmonic Orchestra Glasgow, Istanbul State Symphony Orchestra a s dirigenty, jako jsou Jakub Hrůša, Charles Dutoit, Gianandrea Noseda, Libor Pešek, Gennadij Rožděstvenskij nebo Maxim Šostakovič. Vystupoval po celé Evropě, v Severní a Jižní Americe, Japonsku, na středním Východě i v Austrálii. Kromě vystupování na mezinárodních festivalech a s předními světovými orchestry se také s oblibou věnuje komorním projektům. Ve své diskografii má několik sólových nahrávek pro Supraphon, Hyperion a Animal Music a účinkoval také na nahrávce Magdaleny Kožené pro Deutsche Gramophon. Jiří Bárta je spoluzakladatelem a uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu v Kutné Hoře.

Klavíristka Terezie Fialová je vyhledávanou komorní partnerkou mnoha předních sólistů. S orchestrem debutovala již jako dvanáctiletá a do svých dvaceti let se věnovala paralelně také hře na housle. Absolventka klavírní hry na pražské HAMU (Ivan Klánský) a komorní hry na Hochschule für Musik und Theater Hamburg (Niklas Schmidt) je laureátkou mezinárodních soutěží v Itálii, Holandsku a Rusku. Zúčastnila se řady mistrovských kurzů, vystupuje na festivalech v České republice (Pražské Jaro, Dvořákova Praha, Moravský podzim, Janáčkův Máj, Smetanova Litomyšl, Lípa Musica, Festival Český Krumlov, Mezinárodní Festival Kutná hora) i v zahraničí (Meclenburg – Vorpommen, Sarajevská zima, Septembre Musical Vevey, Konvergencie Bratislava, Bach Before & After Istanbul, Les Flaneries de Musicales Reims, Arte sacro Madrid a mnoho dalších). Terezie Fialová je též členkou komorního souboru Eben trio (s houslistou Romanem Patočkou a violoncellistou Jiřím Bártou). Soubor, který je držitelem Ceny Spolku pro komorní hudbu České filharmonie a zvítězil na mezinárodní soutěži komorních souborů ve švýcarském Lausanne, vystupoval na významných pódiích, jako jsou pařížské Auditorium de Louvre, mnichovský Gasteig, hamburská Laeszhalle, Kennedyho centrum ve Washingtonu, National Hall of Performing Arts v Pekingu či v Oriental Arts Center v Šanghaji.

Obsazení a zvuk

Jiří Bárta violoncello

Terezie Fialová klavír


Nahráno v srpnu 2023 v Atriu na Žižkově.


Hudební režie: Ondřej Urban, Terezie Fialová & Jiří Bárta

Producenti: Terezie Fialová a Petr Ostrouchov

Nahrávka, mix a mastering: Ondřej Urban


Klavír: Steinway & Sons C227

Violoncello: Dietmar Rexhausen 2012


Tracklist

Sonata pro housle a klavír JW VII/7

(upraveno pro violoncello a klavír)*

1. Con moto

2. Ballada. Con moto

3. Allegretto

4. Adagio

Pohádka pro violoncello a klavír JW VII/5

5. Con moto

6. Con moto

7. Allegro


Dumka pro housle a klavír JW VII/4

(upraveno pro violoncello a klavír)*

8. Con moto)


9. Romance pro housle a klavír JW VII/3

(upraveno pro violoncello a klavír)*

10. Adagio pro violoncello a klavír JW VII/5

(čtvrtá věta z druhé verze Pohádky, později vyřazena)*



Houslové party v Sonátě, Dumce a Romanci zaranžoval pro violoncello Jiří Bárta.

*nahrávka ve světové premiéře

11. Presto pro violoncello a klavír JW VII/6

Technické informace

Datum vydání:

12. dubna 2024

Vydavatelství:

Animal Music

Mezinárodní distribuce:

Supraphon / Believe

Formáty:

CD, LP, stream, download

Text v bookletu:

Jiří Bárta, 2023

Fotografie:

Julie Hrnčířová, 2024

Zuzana Bönisch, 2023


Cover design:

Iveta Bláhová (Studio Najbrt), 2024

Animal Music

Voršilská 10

110 00 Praha 1

kontaktujte nás